Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezařazené

Miroslav Štorch

Okna ve fotomatiné

Když lidé opouštěli jeskyně, tak si začali do chatrčí a domků okny pouštět denní světlo. I když jurty nebo iglú mimo vchodu  a malého stropního otvoru prakticky okna nemají. Nyní v našich umělých jeskyních máme oken více než dost. Ale zase některé prosklené budovy s klimatizací otevíratelná okna nemají. Naše objektivy fotoaparátů jsou okna do světa v okolí. A nemusí to být jen okny.

13.11.2014 v 10:01 | Karma článku: 19.35 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miroslav Štorch

Barvy života - fotomatiné

Život naštěstí u nás v Česku není šedivý a nudný, ale barevný a mnohotvárný. Kdysi jsem se pohyboval v jedné azijské poušti a tam byl převážně jen žluto-bílý či občas šedý písek při teplotách nad 40°C ve stínu a na slunci bylo přes 60°C. A zeleň tam byla velmi vzácná. U nás máme zeleno kam se podíváme, jen občas zbudujeme ve městech asfaltovo-betonové džungle. Naštěstí zahradní architekti a projektanti plánují leso-parky i na velká sídliště Tak přidávám pár snímků barevného života v našem městě i jinde.

13.10.2014 v 9:35 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 391 | Diskuse

Miroslav Štorch

Zářící září nejen na moři

Jazykovědci zkoumají původ a vývoj slov a údajně jméno měsíce září pochází ze staročeského označení tohoto měsíce zářuj, což znamená za-říje; se slovem zářit má hodně společného. My přece nemusíme vědcům bezvýhradně všechno věřit. Čeští vlastenci chtěli v době národního obrození odstranit z češtiny cizí slova - mezi jinými i germanismy v názvech měsíců. Na Slovensku ale běžně používají ze západní Evropy převzatý august a u nás máme hezký srpen. Oni mají september a my září. Slovensko jistě nechtělo používat cizí maďarské názvy měsíců, když bylo zváno Horní Uhry. Pro mne je měsíc září spojen se zářícím podzimním sluníčkem, které nepálí, ale příjemně hřeje. Období zvané také indiánské léto. Už začínají ze stromů padat usychající listy a do listopadu je ještě daleko. Jak zpívá Karel Gott v jedné starší písničce :" Čas je jako spiklenec - květen, červen, červenec - září zááářííí ...

19.9.2014 v 18:45 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miroslav Štorch

Hrnečku vař - fotomatiné

Nejvíce energie na vaření má naše denní hvězda Slunce. Parabolická zrcadla umožňují ze sluneční energie dosáhnout teplotu varu i v hrncích uprostřed afrických pouští a stepí, kde není dost dřeva. U nás doma používáme buď elektrické vařiče nebo plynové hořáky. Kdo topí ve sporáku dřevem nebo uhlím, tak tam je také uložená sluneční energie. Jedinou výjimkou je elektřina z jaderných elektráren. Pohyb větru pro větrné elektrárny má také na svědomí Slunce. Při hurikánech, tajfunech, tornádech a vichřicích je pohybové enegie ve vzduchu až moc. Slunce nám vaří počasí. Slunce má na povrchu teplotu přes 5500 °C a je více než 150 miliónů kilometrů daleko. Je 109 x větší než Země a má přes 1,39 miliónu kilometrů v průměru. Povrch Měsíce dokáže sluneční záření ohřát až nad 120 °C a my jsme si u nás v Česku před několika dny užili vedra nad 30 °C ve stínu. To jsme se také trochu vařili ve vlastní šťávě. Do toho se doma rozhodlo - udělat hrnečku vař - a z jahodové sklizně zavařit dobré džemy ( jamy ). Tak přidávám pár snímků z vaření u nás , protože z kosmu vlastní fotografie vaření atmosféry nemám.

13.6.2014 v 7:24 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 546 | Diskuse

Miroslav Štorch

Protipóly a protiklady ? - fotomatiné

Zadání fotomatiné znělo protipóly. Pobavilo mne, když jsem hledal definici antonym, narazil jsem na ženský akt, kde je uvedeno : " Žena je antonymem muže. " Po třicetiletých zkušenostech z manželství to mohu jen potvrdit. Manželství je opravdu jednota a boj doplňujících se protikladů - dvou "do sebe zapadajících" protipólů. Přesně tak, jak nás to kdysi učili v dialektickém materialismu :-) Antonymum (z řec. αντί anti proti; ὄνομα onoma jméno), též opozitum, označuje slovo opačného, protikladného významu. Že jde často o protipóly je zřejmé, když existují polární antonyma, např. jako velký - malý, teplý - studený, sever - jih, černý - bílý. A tak se v následujících fotografiích pokouším dodržet některé protiklady, nebo i protipóly. Noc je tmavá, a když slunce vychází a vysílá googoly fotonů, mění se v den. Pro ilustraci jsem převzal obrázek proudu fotonů vpravo nahoře. Bohužel, jsem se zatím nedostal na severní nebo jižní geografický pól Země, abych je osobně nafotografoval, jako protipóly. :-) Arktida a Ant-arktida. Sever a Jih. Magnetické póly ?

13.1.2013 v 6:10 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 883 | Diskuse

Miroslav Štorch

Sestava fotbalistů a vládní sestava

Jak říkával již zemřelý trenér fotbalistů (a hráč ) Sparty Pospíchal:" Fotbal nemá logiku ! " Občas prohraje v kopané favorizovaný tým, který jasně vede a náhle dojde ke zvratu, jehož příčiny nejsou zcela jasné a můžeme si jen domýšlet, proč nebylo dosaženo cíle, po kterém všichni fandové toužili. Mnoho lidí ani neví, že probíhá Mistrovství Evropy v kopané. Další nemají ani tušení, že v létě budou olympijské hry v Pekingu. Prostě je to nezajímá. Starají se o svoji rodinu, práci a další osobní "priority" a nerozčilují se pro dílčí neúspěchy sportovců. Častěji však diskutují o ekonomických příčinách inflace.

16.6.2008 v 12:12 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 2361 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.